Salgının Perde Arkası Farklı mı?

Ana Sayfa » Basından » Salgının Perde Arkası Farklı mı?

Bir de Salgını Bu Uzmanlardan Dinleyelim!..

Uzmanlar ABD’de yayınladıkları konferans ile karantina uygulanan ile uygulanmayan ülkeler arasında virüse yakalanan ve ölüm oranı olarak çok büyük farklar olmadığını söylerken, “Karantina sürecinde evde kalma ve sosyal mesafe uygulaması bağışıklık sistemi zayıflamakta, kapalı duvarlar arasında kalan insanın hem psikolojik olarak yıpranmasına hem de oksijensiz ortamda kalan insanların bağışıklık sisteminin zayıflayarak virüse daha yatkın hale gelmesine zemin hazırlıyor” ifadelerini kullandı. ABD’nin Bakersfield bölgesinde acil bakım bölümünde görevli Dr. Dan Erickson ve Dr. Artin Massihi yayınladıkları konferans ile karantina uygulanan Norveç’teki ve karantina uygulanmayan İsveç’teki korona virüs vaka ve ölüm oranlarını değerlendirdi.

UZMANLAR KORONA VİRÜSLE GRİP ARASINDA BİR FARK YOK DİYOR!

Norveç ve İsveç kıyaslamasından yola çıkan uzmanlar, “Karantina uygulanan ve uygulanmayan ülkelerdeki korona virüs vakalarına bakıldığında aralarında o kadar fazla bir fark olmadığı görülmekte. Bu durum ise akıllara karantina uygulamasına gerek var mı? sorusunu getiriyor. Kesinlikle karantinaya gerek yok. Korona virüste ölüm oranı grip ile aynı oranda. COVID-19 gripten daha kötü değil, ölüm oranları düşük ve hepimiz işe ve okula geri dönmeliyiz” açıklamasında bulundu.

TIBBI VAKALAR ARASI FARKLAR YOK DENECEK KADAR AZ

Tıbbi vaka oranı ne kadar büyük olursa olsun milyonlar dahi olsa ölüm oranı çok düşük diyen uzmanlar, “Norveç’te karantina uygulanıyor. İsveç’te uygulanmıyor. İsveç’te uygulanan 74.600 test ile 15.322 kovid vakası görüldü, istatistik olarak 10 milyon nüfusa sahip İsveç’te 2 milyon vakanın olduğunu söyleyebiliriz. Bu ülkede maske taktılar, sosyal mesafeye dikkat ettiler. Ama işyerleri, okullar açık kaldı. Hemen hemen normal hayatın gidişinden çok fazla sapmadılar. Korona virüsten toplam ölüm sayısı ise 1765.

“KARANTİNAYA GEREK YOK VURGUSU ÖNE ÇIKIYOR”

Karantina uygulanan Norveç’te ise, 145.279 test içinden 7191 pozitif korona vakası tespit edildi. Nüfusun 5 milyon 400 bin olduğu ülkede pozitif vaka sayısı test içinde yüzde 4.9. Oransal olarak 1.3 milyon vakanın olduğu düşünülen ülkede toplam ölüm sayısı ise 482. Test sayısıyla ölüm oranını aldığımızda ufak bir rakam. Yüzde 97 iyileşme görülüyor. İsveç’ten biraz daha iyi durumdalar. Karantinaya gerçekten gerek var mı? Kesinlikle yok. İşletmelerin kapatılması gerekiyor mu? kesinlikle hayır. Tekrar işe koyulmamız gerekiyor mu? kesinlikle evet” yorumunda bulundu.

EVDE KALMA BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ ZAYIFLATIYOR

Doktor Ericson ve Massihi ayrıca evde kalma emirleri ve sosyal uzaklığın gerekli olmadığını çünkü bu durumun bağışıklık sistemini azalttığını söylerken zayıf bir bağışıklık sisteminin gelişmesi sonrası dışarı çıkmanın hastalığa neden olacağını belirtti.

YOUTUBE VİDEOYU KALDIRDI

Dr. Erickson ve Massihi’nin Youtube’da 5 milyondan fazla görüntülenmeye ulaşan bu videosu  sürekli korona virüs ölüm oranlarının abartıldığını söyleyen Space X ve Tesla’nın CEO’su Elon Musk tarafından 33 milyon takipçisiyle paylaşıldı. Ancak video yanlış bilgi politikasını ihlal ettiği gerekçesiyle Youtube’dan kaldırıldı. Youtube tarafından yapılan açıklamada doktorlar tarafından ortaya atılan iddiaların Dünya Sağlık Örgütü, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri ve Kaliforniya yetkililerinin tavsiye ettiği rehbere ters düştüğünü belirtti.

“BÜYÜK BİR PROBLEM”

Doktorlara birçok tepki gelirken CNN’e konuşan Andrew Noymer adlı bir epidemiyolog, “Bilimsel açıdan itiraz edecek çok şey var. Doktorların genel popülasyonun bir örneklemesine değil, kliniklerinin test edilen müşterilere dayanarak tahminler yapmaları büyük bir problem” dedi. Irvine California Üniversitesi’nde nüfus sağlığı ve hastalık önleme doçenti olan Noymer, “Bu doktorların yaptığı şey, dürüst bir politika analizi yapıyor gibi görünmek için süreci baştan bozmaktadır” dedi. Konuyla ilgili konuşan bir başka uzman ise, “Bu doktorların dediklerini yapsaydık. Kalifo rniya’da salgının önüne geçemezdik” yorumunda bulundu. Açıklamayı yapan doktorlara diğer doktor ve uzmanlar tarafından tepkiler ise gelmeye devam ediyor. 

BİLİŞİM & SOSYAL MEDYA UZMANI

TV PROGRAM YAPIMCISI - YÖNETMEN

  • ramazanavukatlık mesleği hukuk mesleği değildir. taraf olan hukukcu olamaz. bence avukatlar hakim yapılsın. iki tarafın haklarını da devletten maaş alanlar korusun. yoksa fakir avukatsız zengin 20 avukat ile çalışıyor hak yerini bulmuyor. adalet taban
  • ramazannoterler hiç bir işe yaramayan kurumlar. boşuna vatandaşın parasını alıyor. bence kapatılsınlar. karşılıklı sözleşme nüshaları var olan kişiler hakkını koruyabilir.
  • Şeyh Müslüm İncedalElektro optik ve savunma sanayi alanında bir çok ürün geliştirdim, bunları programınız aracılığı ile bir yatırımcı ile buluşturmak istiyorum, ürünleri programınızda çalıştırabiliriz, ciddi anlamda ses getirecek niteliktedir.
  • İdris ERGİNİsmim İdris ERGİN Tokat'ın Turhal ilçesinde yaşamaktayım. 18 yaşındayım. Ak Parti 27. dönem Milletvekili Aday Adayıydım. Bir genç olarak AKİT TV'de yürütmüş olduğunuz Genç Görüş programına katılmak istiyor sizinle program yapmak istiyorum.

FACEBOOKTA BİZ