Türkçe Ezan Zulmünü Bitiren Menderes 69. Seneyi Devriyesinde Rahmet ve Minnetle Anıldı

Ana Sayfa » Basından » Türkçe Ezan Zulmünü Bitiren Menderes 69. Seneyi Devriyesinde Rahmet ve Minnetle Anıldı

Türkçe Ezan Zulmünü Bitiren Menderes 69. Seneyi Devriyesinde Rahmet ve Minnetle Anıldı

 

2O19 EZANIN ASLINA DÖNDÜRÜLÜŞÜNÜN

69.YILI MENDERESİN MEZARI BAŞINDA ANILDI

 

CHP tarafından Ezanın Türkçeleştirilmesinden 69 yıl öce, 16 Temmuz 1950’de, Menderes hükumeti tarafından ezan aslına döndürüldü.

O gün ülke genelinde bir bayram sevinciyle kutlanan gün 69 yıl sonra İstanbul’da, Menderesin mezarı başında anıldı.

Anma toplantısı Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı, Konuşmalar, Ezan-ı Muhammed-i ve hatim duaları ile son buldu.

196O darbesinin Ezanın aslına döndürülmesinin intikamı olduğunu söyleyen Abdurrahman Dilipak, Menderesin şahsında “Kızım sana söylüyorum, gelinim sen dinle” denilerek Milletin cezalandırılmak istendiğini söyledi.

Konuşmacılar, tek parti dönemindeki, Ezan ve Cami düşmanlığını örnekleri ile anlattılar ve bugün bu vesile ile törene katılanların, Ezanın aslına döndürülmesine vesile olan bu kişilere bir vefa borcunu ödemek için geldikleri ifade edildi.

Anma toplantısını İnanç Özgürlüğü derneği, Uluslararası Kudüs Derneği, Şehzadebaşı Camii Derneği, Emekli Din Görevlileri ve İlahiyatçılar Derneği, Mevlithanlar Derneği, İyilik İnsan Hakları Derneği, Kurtuluş Kur’anda Platformu destekledi.

Muhammet Binici’nin moderatörlüğünde Program Celaleddin Şensoy’un okuduğu Sela ile başladı. Bülent Acun tarafından Kur’an-ı Kerim tilaveti yapıldı ve kapanışta Hayrullah Sağır, Celaleddin Şensoy ve Ramazan Alpaslan hocalar 3 şehit Adnan Menderes, Fatin Rüştü zorlu ve Hasan Polatkan’ın Baş Ucunda 3’lü şekilde eş zamanlı ezan okundu.  Açılış konuşmasını Yerli ve Milli İslami Düşünce Platformu başkanı Ali Gürbüz Akyüz yaptı. Kapanışta hatim duasını, Cengiz Gül yaptı.

Toplantıya 16. Ve 2O dönem Kastamonu milletvekili Fethi Acar, Bahçelievler eski Belediye Başkanı Muzaffer Doğan ve Osmaniye milletvekili ile birlikte bahçe Belediye Başkanı ile bazı dernek temsilcileri katıldı.

Prof.Dr.Celal Erbay, Gazeteci-Yazar Muharrem Coşkun, Emekli Binbaşı, Gazeteci-Yazar Suat Gün, Hak-İş kurucu başkanı Mustafa Taşçı, Demokrat Parti 7. Genel Başkanı Sakarya Milletvekili Yalçın Koçak, günün mana ve ehemmiyetini ifade eden konuşmalar, o döneme ilişkin olarak uygulamalardan örnekler verdiler.

BİLİŞİM & SOSYAL MEDYA UZMANI

TV PROGRAM YAPIMCISI - YÖNETMEN

  • ramazanavukatlık mesleği hukuk mesleği değildir. taraf olan hukukcu olamaz. bence avukatlar hakim yapılsın. iki tarafın haklarını da devletten maaş alanlar korusun. yoksa fakir avukatsız zengin 20 avukat ile çalışıyor hak yerini bulmuyor. adalet taban
  • ramazannoterler hiç bir işe yaramayan kurumlar. boşuna vatandaşın parasını alıyor. bence kapatılsınlar. karşılıklı sözleşme nüshaları var olan kişiler hakkını koruyabilir.
  • Şeyh Müslüm İncedalElektro optik ve savunma sanayi alanında bir çok ürün geliştirdim, bunları programınız aracılığı ile bir yatırımcı ile buluşturmak istiyorum, ürünleri programınızda çalıştırabiliriz, ciddi anlamda ses getirecek niteliktedir.
  • İdris ERGİNİsmim İdris ERGİN Tokat'ın Turhal ilçesinde yaşamaktayım. 18 yaşındayım. Ak Parti 27. dönem Milletvekili Aday Adayıydım. Bir genç olarak AKİT TV'de yürütmüş olduğunuz Genç Görüş programına katılmak istiyor sizinle program yapmak istiyorum.

FACEBOOKTA BİZ