Öğrenciler Ellerindeki Becerilerini Fikirleriyle Birleştirdi Pet Şişelerden Tekne Yaptı

Ana Sayfa » Programlar » Öğrenciler Ellerindeki Becerilerini Fikirleriyle Birleştirdi Pet Şişelerden Tekne Yaptı

 

Öğrenciler Ellerindeki Becerilerini Fikirleriyle Birleştirdi Pet Şişelerden Tekne Yaptı

Şehit Mustafa Kaymakçı AİHL Öğrencileri Çevre duyarlılığına dikkat çekmek için ilginç bir projeye imza attı. Öğrenciler, pet şişelerden tekne yaptı. 5 Metre Uzunluğunda 6 Kişi kapasiteli tekneyi 2 Bin 650 Pet şişeden 1,5 Ayda yapıp denize indirildi.

 

İstanbul Maltepe’de Şehit Mustafa Kaymakçı Anadolu İmam Hatip Lisesi Fen ve Sosyal Bilimler Proje Okulu öğrencileri tarafından ’çevre duyarlılığı’ sloganıyla plastik pet şişeler ve boru kullanılarak yapılan 5 metre boyundaki 6 kişilik tekne, Maltepe sahilinde suya indirildi.

Tekneyi suya indirmek üzere Maltepe Milli Eğitim Müdürü Faik Kaptan, okul müdürü Şahmettin Balahorlu, öğretmenler öğrenciler ve aileleri Maltepe Sahili Orhangazi Parkı’nda bir araya geldi.

“Çocuklarımız Gelecekte Büyük Projelerin Altına İmza Atacaklar”

Maltepe İlçe Milli Eğitim Müdürü Faik KAPTAN, okulu ve öğrencileri bu çalışmalarından ötürü kutladığını belirterek, “Çevre duyarlılığı oluşturulması için çocuklarımız büyük gayret gösterdi. Çocuklarımızın bu gayretini takdir ediyorum. İnşallah çevre duyarlılığının daha da artırılması konusunda katkısı olur diye temenni ediyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Şahmettin Balahorlu’ da, çalışmanın plastik şişelerden oluşan bir gemi olduğunu belirterek, “Öğrenciler çevre duyarlılığı oluşturarak topladıkları bu pet şişelerden 1 hafta içerisinde tekne oluşturdular. Bu çalışmalar Amerika ve İngiltere’de de var. Bu çalışmaya Türkiye’den biz katılmış olduk. Yaklaşık 12 bin öğrencinin katılmış olduğu bu etkinliğe biz de Türkiye’yi temsilen 6 öğrencimizle katılmış olduk. Öğrencilerimizi kutluyorum” şeklinde konuştu.

“Esnaftan pet şişe topladık” 

Projede görevli öğrencilerden 10’uncu sınıf öğrencisi Yakup Nurullah Narin, projenin amacının çevreye duyarlılık olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

“Maltepe esnaflarıyla konuşup rica ettik. Onlar da bize yardımcı olacaklarını söyledi ve hepsi pet şişeleri çöp tenekesi yerine açtıkları poşetlere biriktirdiler. Biz de bir buçuk ay boyunca günlük olarak bunları topladık. Sonra geminin yapım aşamasına başladık. Bir deyim vardır ’40 gün yapınca bir işi alışkanlık olurmuş’, esnafa da bu alışkanlığı kazandırdık. Onlar da pet şişe toplamaya başladı. Biz de dikkat çekmek için böyle bir proje oluşturduk. Beş metre 30 santim uzunluğunda iki buçuk metre eninde bir tekne bu. 1500 kiloya kadar kaldırma kuvveti var. 2 bin 650 pet şişe kullandık.”

Projenin fikir babalarından İsmet Mert BOSTAN: Gemiyi fikir olarak düşündüm ve arkadaşlarımla paylaştım. Arkadaşlarım arasındaki paylaşım ve işbirliği olmasaydı. Bu projeyi tek başıma yapamazdım. Projeyi fikir olarak ortaya attıktan sonra arkadaşlarımla gruplara ayrıldık. Mali İşlere bakan, resmi işlere bakan ve proje baş mühendisler olmak üzere.. ama diğer arkadaşlarımızın da büyük destekleri oldu. Dedi

Konuşmanın ardından suya indirilen tekneye motoru takıldı. Ardından can yeleklerini giyen öğrenciler bindikleri tekneyi hareket ettirerek denize açıldı ve bir süre dolaştı. Çevrede bulunan vatandaşlar pet şişelerden yapılan tekneyi ilgiyle izledi.

Kıyıya başarıyla dönen tekneye güvenlik amacıyla DAKSAR ekipleri de eşlik etti.

 

 

 

 

 

http://www.haber7.com/istanbul/2644543-ogrenciler-pet-sise-ve-plastik-borularla-tekne-yapti
http://mobile.tgrthaber.com.tr/videogaleri/pet-siselerden-yapilan-tekne-denize-indirildi-30058
http://www.milliyet.com.tr/Milliyet-Tv/video-izle/pet-siselerden-yapilan-tekne-denize-indirildi-fUqdQsN0txiu.html
https://www.pusulahaber.com.tr/ogrenciler-pet-sise-ve-plastik-borularla-tekne-yapti-879213h.htm
http://www.sanalbasin.com/mobil/2-bin-650-pet-sise-kullanilarak-yapilan-tekne-denize-indirildi-25476775
http://m.iha.com.tr/istanbul-haberleri/pet-siselerden-yapilan-tekne-denize-indirildi-istanbul-2034568/
http://mobile.tgrthaber.com.tr/videogaleri/pet-siselerden-yapilan-tekne-denize-indirildi-30058

BİLİŞİM & SOSYAL MEDYA UZMANI

TV PROGRAM YAPIMCISI - YÖNETMEN

  • ramazanavukatlık mesleği hukuk mesleği değildir. taraf olan hukukcu olamaz. bence avukatlar hakim yapılsın. iki tarafın haklarını da devletten maaş alanlar korusun. yoksa fakir avukatsız zengin 20 avukat ile çalışıyor hak yerini bulmuyor. adalet taban
  • ramazannoterler hiç bir işe yaramayan kurumlar. boşuna vatandaşın parasını alıyor. bence kapatılsınlar. karşılıklı sözleşme nüshaları var olan kişiler hakkını koruyabilir.
  • Şeyh Müslüm İncedalElektro optik ve savunma sanayi alanında bir çok ürün geliştirdim, bunları programınız aracılığı ile bir yatırımcı ile buluşturmak istiyorum, ürünleri programınızda çalıştırabiliriz, ciddi anlamda ses getirecek niteliktedir.
  • İdris ERGİNİsmim İdris ERGİN Tokat'ın Turhal ilçesinde yaşamaktayım. 18 yaşındayım. Ak Parti 27. dönem Milletvekili Aday Adayıydım. Bir genç olarak AKİT TV'de yürütmüş olduğunuz Genç Görüş programına katılmak istiyor sizinle program yapmak istiyorum.

FACEBOOKTA BİZ